„Vlka živí nohy, orla křídla, člověka srdce".

 

FECHTÝŘI

 

Pod původním názvem ,,Tuláci“,vznikla skupina v roce 1973. 

U zrodu stáli: Jan ,,Hanz“ Janda, Pavel ,,Meďák“Pánek, Mirek ,,Široko“ Boštík a Karel Mladý. V roce 1974 na post ,,šéfa“ přichází Václav ,,Dewi Černý a dává jí nové jméno ,,Fechtýři“ a pod tímto názvem působí dodnes!

Skupina byla sestavena z kluků z jedné malé obce, kteří v té době uměli trochu brnkat na kytary a museli se přeučovat na jiné nástroje, pokud chtěli hrát country. A oni chtěli! Již za rok po příchodu  Dewiho v roce 1975 a 1976 skupina úspěšně vystupovala v pražském parku Julia Fučíka (Výstaviště) v pořadu ,,Večery u srubu“, které uváděl Tony Linhart a populární Pepa,,Buřt“Braun, se skupinami: Pacifik, Schovanky, Formani, Verunka, K.T.O., komikem Jardou Šterclem a dalšími známými kapelami.

Skupina ,,Fechtýři“, prošla řadou úspěšných let a prošla jí i řada muzikantů: Pavel ,,Meďák“ Pánek, Jan ,,Hanz“ Janda, Mirek ,,Široko“ Boštík, Karel Mladý, Zdeněk ,,Kid“ Grubner, Jarda Volák, Václav ,,Dewi“ Černý, Tomáš Jenčík, Ivana Bendová, Jana Moravcová, Pepa ,,Švéd“ Fiala, Petr ,,Pětideko“ Harajdič, Milan Svoboda, Vláďa Snížek, Zdeněk ,,Dědek“ Pajskr, Vašek Srovnal, Tonda Srovnal, Luděk Lehovec, Tomáš Čapek, Marek Polčič, Vojta Pečený.

Jak Pavel,,Meďák Pánek píše v jednom ze svých bookletů, ohromným přínosem pro skupinu byl příchod Vaška ,,Dewi Černýho“,který dal skupině ráz a vlastní texty. Velkým přínosem pro skupinu byli také texty Zdeňka ,,Dědka“ Pajskra (Wabi Joe). 

Je pravděpodobné, že skupina ,,Fechtýři“ byla první kladenskou country skupinou, která v roce 1975 nahrála písničku do Československého rozhlasu. Skladbu ,,Tajemství“ s Dewiho textem, kterou zpíval Zdeněk ,,Kid“ Grubner uvedl v pořadu herec Vítěslav Jandák, pozdější ministr kultury, který tamtéž vedl rozhovor s Dewim.                                                                                                                                      

Skupina zahrála na ,,Trapsavci“, vystupovala v Malostránské besedě, v Riegrových sadech na tradičních večerech K.T.O. Objevila se na televizních obrazovkách v ,,Televizním klubu mladých“ a v pražském klubu ,,Amfora.“ Po několik roků se zúčastňovala Blugrassového festivalu ,,Na beton“ s kapelami, které dnes představují špičku českého bluegrasu, jmenovitě Vabank Unit, Cop, Monogram, Nová sekce, Reliéf apod. Představila se na festivalu ,,Mělnický pranýř“, V devadesátém roce minulého století ,,Fechtýři“ vystoupili na festivalu v rakouské Vídni.

Skupina se zúčastnila řady dalších akcí, např. na ,,Portě“, vystupovala v kladenském Domě kultury atd.

Na výročních koncertech skupiny ,,Fechtýři“ se podílela řada známých skupin: Reliéf Praha, Fámy Petra Kůse Praha, Sponteo Ostrava, Wejlet Kralupy, Poutníci Praha, Good Will Ostrava, Minaret Slaný.                                                                                                          

Při jedné této příležitosti programový ředitel ,,Radia Country“ Jiří Holoubek pokřtil CD Fechtýřů ,,Písně toulavých chlapů“.

Jedna z písní ,,Fechtýřů“ s Dewiho textem byla zařazena do soutěže ,,Brána do bonanzy“ na Country radiu, kde zvítězila a nechala za sebou řadu populárních zpěváků a skupin.

Na brněnském radiu ,,PROGLAS“jedna z písní z CD ,,Písně toulavejch chlapů“, byla nějakou dobu pátou nejhranější a v hodinovém programu věnovanému skupině Fechtýři, který uváděl Milan Tesař, hovořil Pavel ,,Meďák“ Pánek a Václav Dewi Černý.

© 2015 Všechna práva vyhrazena.

Tvorba www stránek zdarmaWebnode